Lubelskie Stowarzyszenie Tanga
Zapisz się do nas i praktykuj najpiękniejszy taniec na świecie, tango argentyńskie.
Zapisz się do nas i praktykuj najpiękniejszy taniec na świecie, tango argentyńskie.
Korzenie stowarzyszenia sięgają 2014 roku kiedy to z inicjatywy Moniki Piekarz zostaje założona Szkoła Tanga Argentyńskiego „Tango Paraiso” przekształcona w 2018 roku w Lubelskie Stowarzyszenie Tanga.
Lubelskie Stowarzyszenie Tanga jest najstarszym stowarzyszeniem w województwie lubelskim promującym kulturę tanga argentyńskiego, która jest częścią światowego niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. W 2009 roku tango zostało wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.
Pierwsze grupy doskonaliły swoje umiejętności w Domu Kultury „Błonie” Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” przy ul. Dragonów 2, w Lublinie. Opiekę szkoleniową sprawowali Monika Piekarz i Marek Grajek.
Od 2016 roku szkoła zmienia miejsce zajęć na Akademię Promocji Tanga Magdaleny Woszczek przy ul. Kiepury 5 w Lublinie, do współpracy został zaproszony instruktor tanga Adrian Otocki. Zostaje również zorganizowana cotygodniowa Milonga we współpracy z Restauracją Locomotiva.
Od 2019 LS Tanga podpisuje umowę z Lubelskim Centrum Spotkania Kultur gdzie zostają przeniesione zajęcia.
Od początku swojej działalności stowarzyszenie jest bardzo aktywne i kreuje wiele wydarzeń kulturalnych promujących tango.
Tylko w 2018 stowarzyszenie było organizatorem warsztatów w Lublinie prowadzonych przez zagranicznych instruktorów o międzynarodowej renomie:
19.08.2018 – Roxane Camargo i Rafaelem Bittencourt (Argentyna)
17-18.03.2018 – Slava Ivanow ( Rosja)
oraz uznanymi autorytetami autorytetami z Polski jak:
06-07.01.2018 – Beata Maia Gellert
Jednocześnie Monika Piekarz i Adrian Otocki z powodzeniem organizują warsztaty tanga w Lublinie:
09.12.2018 – Warsztaty tango-walc
10.06.2018 – Warsztaty podczas Festynu „Pasje Ludzi Pozytywnie Zakręconych”
03.06.2018 – Warsztaty tango milonga
02.06.2018 – Warsztaty tanga w Noc Kultury na Pl. Litewskim
Każdorazowo, zarówno organizowane jak i prowadzone, warsztaty cieszą się dużą popularnością gromadząc około 30 tancerzy i prowadzone są na bardzo wysokim poziomie merytorycznym i organizacyjnym.
W dniach 10, 17, 24, 31 lipca 2018 Stowarzyszenie wspólnie z Radiem Lublin organizowało Otwarte Warsztaty Tanga Argentyńskiego dla Mieszkańców.
Współpracowaliśmy z Akademią Tanga Argentyńskiego przy organizacji pierwszego lubelskiego maratonu „Lublin Tango Marathon,” w dn. 7-9.09.2018, którego partnerem był Urząd Marszałkowski w Lublinie. Maraton miał zasięg międzynarodowy i brało w nim udział około 100 uczestników.
Zapraszamy też w co drugą niedzielę o godz. 13 do słuchania audycji „Roztańczona niedziela” w Radiu Centrum 98,2 FM w Lublinie oraz online https://centrum.fm/
25.02.2019 – Tango w Poranek między Wisłą a Bugiem w TVP3. Link do programu: TVP3
07.03.2019 – O tangu w programie STOP! Kultura TVP3. Link do programu: TVP
23-24.02.2019 – Warsztaty z Viecheslav Ivanov
Noc Kultury 2019
09.06.2019 – Warsztaty z Joanna Jabłońska i Piotr Bochiński
01.01. 2020 – Współpraca ze Stowarzyszeniem Tanga Argentyńskiego „Milonga Warszawska” przy organizacji: New Year’s Eve on Vinyl in Warsaw (tango mini marathon)
Tango argentyńskie to naturalny, pochodzący z Buenos Aires i Montevideo, taniec stworzony przez zwykłych ludzi. Charakteryzuje się improwizacją nakreśloną emocjami tancerzy, które mają szerokie spektrum – od dzikiej namiętności do czułej delikatności od dominacji do zmysłowego uwodzenia. Jest to taniec na każdą okazję i dla każdego.
Tango jest wyjątkowym tańcem. Jest to rozmowa dwojga partnerów, którzy obejmują się, by zatańczyć i wspólnie wyrazić muzykę oraz swoje emocje. Tango to nie tylko taniec. To również ludzie, których pasją jest tango, wspólne wieczorne spotkania, milongi, różnorodna muzyka, pełna ekspresji i nastroju, bycie tu i teraz. Tango tańczymy dla siebie i partnera. To nie zawody ale autentycznym odbiciem nas samych – stąd piękno tanga i jego magia, którą widzimy patrząc na tańczących.
Tango to również społeczność rozsiana po całym świecie, spotykająca się w najróżniejszych zakątkach świata, żeby tańczyć tango i spędzić razem czas. Stąd częste porównanie tanga do uniwersalnego języka, w którym możemy porozumieć się z każdym, bez względu na to kim jest i skąd jest. Nie znam lepszego pretekstu do podróżowania i sposobu na integrację z lokalną społecznością.
Praktykowanie tanga ma pozytywny wpływ na samorozwój, polepsza wrażliwość muzyczną, estetykę ruchu, sprawność ruchową, dodaje pewności siebie, przeciwdziała marginalizacji i wykluczeniu społecznemu. Aktywizuje również osoby starsze.